Xtol, lepší vývojka než jsem si myslel!

Milý deníčku. Tak už mám za sebou pár filmů s Xtolem, včetně nějakých zvětšenin……A světe div se, konečně mám pocit, že se mi daří!

Negativy vypadají báječně a dokonce se i dobře zvětšují. Používám ředění 1+1, tedy 250ml vývojky na 250ml destilované vody. To je dostatečné množství na jeden svitek v klasické plastimatce. Prvních 30 vteřin překlápět, a pak každou minutu 2x po dobu max. 10ti vteřin.

Ilford FP4+ focený ASA100 i ASA125 vychází super, za normálních podmínek focený a volaný klasicky 10min má tak akorát kontrast a zvětšeniny na formát 40×30 jsou vyloženě pecka. A to jsem jednou díky omylu vyvolal FP4 jako ASA400, tedy o dva kroky jsem ho převolal a stále se to velmi dobře zvětšuje. Navíc se nechá celkem dobře řídit kontrast. Právě prodlužování volací doby jej zvyšuje, jak jsem si už i vyzkoušel, ale zase ne o tolik, aby byl negativ nepoužitelný. Snížení kontrastu chci teprve otestovat. Zrno u stovkových filmů neexistuje 😀

Ve zvětšováku mám 100W žárovku a papíry byly Fomaspeed Variant 311 bez použití multigrade filtru a vymáchané v Ilford Multigrade 1+14 pro větší hospodárnost. Osvitový čas kolem 6ti vteřin. Fotky na papíře mají spoooustu šedivých tónu a polotónů a neslévají se mi tmavá místa do černě a světlá do bílé jako dřív. Jistě….negativy za složitějších světelných podmínek budou potřebovat krapet pomoct a rozhodně nepočítám, že na papír dostanu všechno tak snadno, ale s tímhle se už dá pracovat.

Teď se ještě naučit ty barytové papíry…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *