Do třetice…

Třetí focení. První letos a snad ne zase posledni…

Začnu tím, jak jsem sehnal další ochotnici. Nebude to dlouhé povídání; bylo to přes instagram. Jak už jsem jednou zmiňoval, o zájemce nouzi úplně nemám a instagram je v tomhle opravdu skvělý pomocník. Slečna byla navíc přímo z našeho města, což považuji za docela velké štěstí vzhledem k počtu obyvatel. Musel jsem příležitost chytit za ocas a rychle něco vymyslet… jenže kde a co… v únoru?

Znovu jsem totiž narazil na svůj delší dobu trvající problém a to sice vhodný prostor. Nechápu jak je to možné, snad to bude tím, že třetím pokusům bývá přáno, ale když jsme se slečnou dali hlavy dohromady, prostor, který jsme nakonec využili, jako by byl pro fotografickou tvorbu stvořený! Pár metrů a schodů od mého pracoviště!!! Že mne to nenapadlo dřív. Nádherná větší prostora s takovou industriálně historickou atmosférou, veliká okna, bíle omítnuté zdi notně poznamenané zuby času i lidskou lhostejností, nádherná dřevěná prkenná podlaha a to všechno v zimně poctivě vytápěné. Sehnat a domluvit si přístup bylo otázkou několika smsek. Nadšení bylo veliké a očekávání ještě větší.

Zbývalo jen vymyslet co. Od poslední akce jsem laškoval s myšlenkou zkusit něco více improvizovaného. Vždycky totiž, když jsem si něco důkladně vymyslel a připravil, to nakonec nedopadlo nejlépe. Chtělo by to změnit přístup/postup. Samozřejmě ale úplně nic připraveného mít taky nejde. Jak by to před modelkou vypadalo, že? Už tak ze mne ten amatérizmus teče a ještě tímhle si přitápět. Navíc s nezkušenou modelkou se improvizuje jistě jinak než s ostřílenou „veteránkou“.
Měl jsem nápad. Myslím, že dobrý. Všechno jsem nachystal, slečnu vymodeloval, nic nevypadalo vyloženě špatně a tak jsem to nacvakal. Na výsledek jsem se nesmírně těšil. Pak přišla na řadu improvizace, abych toho nafotil co nejvíc a hlavně si to vyzkoušel. Nálada byla už volnější, trochu jsme si na sebe s modelkou zvykly, byly jsme v teple, čas nás tolik netlačil, vcelku ideální stav a tak jsem nakonec nacvakal celkem tři filmy. Paráda!

Světla nebylo úplně moc, chtěl jsem tomu dát nějakou atmosféru a rozhodl se trochu… mno trochu víc podexponovat. To mi celkem pomohlo, protože rád fotím z ruky a vycházel mi čas 1/125 v tom nejlepším případě. V tom horším ještě s mezikroužkem, abych se dostal blíž, i 1/60. Potřeboval jsem zkrátka v ten okamžik kvůli hloubce ostrosti přiclonit. Mno….1/60, mezikroužek a tedy malá vzdálenost a hloubka ostrosti miniaturní. Nebudu vám popisovat, jak s 2,5 kilovým Pentaxem 6×7 z ruky přes hranol bez lupy zaostřit dřív, než se vám ruka pod vahou toho monstra rozklepe. Modlil jsem se, aby byl výsledek alespoň trochu ostrý.
Při vyvolání jsem se tomu pak snažil ještě pomoct lehkým zvýšením kontrastu malým převoláním a delším intervalem počátečního překlápění (viz. poznámky níže). Samozřejmě jsem úplnou představu o efektu takové úpravy volání neměl, ale změny byly celkem decentní.

Podívejte jak to dopadlo:

Mno a závěr…
Z těch mých do detajlů připravených fotek opět nic nebylo. Svělto bylo krásné, kompozice geometricky přesná, ostrost perfektní, samotný nápad taky nebyl úplně špatný… ale prostě ty fotky byly takové prázdné, mdlé, prostě nic moc. Zato z těch improvizovaných, které tu můžete vidět, jsou výsledky velmi dobré.
Poučení pro mne pro příště je takové, že nápad připravený určitě ano, ale spíš jen takovou hrubou kostru, nebo něco co udá focení jakýsi směr a náladu. Improvizací se potom dá lecos vykouzlit. Na druhou stranu, když člověk přesně ví co a jak, působí pak více sebejistě a má se od čeho odrazit. Chce to najít cestu někde mezi.
Pokud jde o volání, jsem zvědavý na zvětšování. Kontrast je opravdu vyšší, ale jen tak akorát aby ta HP5tka trochu oživla. Ukázky nahoře jsou scany negativu a ty se mi nějak nedařilo naskenovat s kontrastem na stejné úrovni.

Tak zase příště:-)

Poznámky k procesu:
Pentax 6×7
Takumar 105mm f2.4

mezikroužek č. 1
Ilford HP5+@400

Xtol 1+1, prvních 45s překlápet, pak 10s/1min, 20°C, 12,5min celkem
Epson V600

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *